Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wzór pisma w sprawie ustawy o architektach.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:26, 04 Wrz 2018    Temat postu: Wzór pisma w sprawie ustawy o architektach.

Szanowni Państwo!

Dyrektywa Uni Europejskiej dotycząca działalności w dziedzinie architektury zwanej zawodem architekta w swej najprostszej postaci może zostać skompresowana do stwierdzenia:
Cytat:
Niezależnie jaką działalność państwo EU uzna za zawód architekta, to wykonywanie tego zawodu lub pewne jego zakresy jeśli zostanie zabronione w ustawie, nie powinno dotyczyć przede wszystkim absolwentów inżynierii lądowej i mistrzów w sztuce budowlanej. Dyrektywa zakłada, że osobom, które prawnie nazwano architektem, działalność ta jest dostępna w pełnym zakresie.


Unia Europejska nie narzuca obowiązku zabronienia prawa wykonywania zawodu osób uznanych za architekta innym obywatelom.
Unia Europejska w przypadku, gdy jednak jakiś wolny kraj członkowski tak zechce, zaleca aby tego zawodu nie zabraniać wykonywać w pełnym zakresie lub przynajmniej w jakimś ograniczonym zakresie absolwentom inżynierii lądowej, a także mistrzom w sztuce budowania. Chodzi tu zapewne o takie osoby jak technicy budownictwa czy mistrzowie murarscy lub inne zawody związane z budownictwem rozumianym jako dział gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako osoba uznająca zasady demokratyczne rozumiem, ze to Posłowie podejmują ostateczne decyzje w takich sprawach. A wspierają ich osoby i instytucje opiniujące projekty. Dlatego kieruję ten list właśnie do Państwa.

Proszę także o dopilnowanie, aby przy opracowywaniu projektu ustawy o architektach przestrzegano zasad dobrej praktyki legislacyjnej. Nie tworzono nowych pojęć typu architektoniczne obiekty budowlane. A jak już, to niech zostaną ustawowo zdefiniowane, podobnie jak zostały zdefiniowane udolnie bądź nie obiekty otaczającej nas architektury - obiekty budowlane.

Z poważaniem

Krótkie, nie stanowi zatem bariery architektonicznej nie do przebicia. Proponuję rozsyłać do IARP, PIIB, posłów i kogo uważacie za mającego wpływ na ustawę. Wink

Licencja taka, że jak coś zmienicie to opublikujcie w tym temacie. Wink Jeśli chodzi o ustawę o inżynierach, to niech się martwią architekci co będzie w niej im zabronione. O ile będzie. Nikt nie twierdzi, że musi.
Ja już wysłałem. Tylko od Was zależy czy to będzie "pierdnięcie" Parikona czy "uderzenie młotem" wszystkich budowlańców.
A może lepiej pozostać przy jednym samorządzie, jak do tej pory. Którego krajowa rada nie istnieje.

adresy:
[link widoczny dla zalogowanych]



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Wto 15:53, 04 Wrz 2018, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dzia-dzio
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 11 Paź 2013
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:58, 05 Wrz 2018    Temat postu:

W związku z prowadzonymi pracami w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju nad ustawą o architektach oraz ustawą o inżynierach budownictwa.

Zwracam Państwa uwagę na kluczową kwestie w tej sprawie dotyczącą dostępności do profesjonalnych usług projektowych obejmujących budynki jednorodzinne.

Ograniczenia w wykonywaniu zawodu powinny mieć solidne podstawy merytoryczne. Należy zwrócić uwagę, że za ład przestrzenny podlegający niewątpliwie ochronie odpowiada gmina poprzez wydawane warunki zabudowy - opracowywane przez architektów - urbanistów lub plan miejscowy - opracowywany przez architektów - urbanistów.

Tak rozumiany ład przestrzenny gwarantuje, że na osiedlu domków jednorodzinnych nie będzie w środku fabryki czekolady albo wieżowca. Będzie również określony dopuszczony kształt dachu, linia zabudowy, ilość kondygnacji itp.

Jest to punkt wyjścia dla inwestora co może wybudować na swojej działce oraz warunki brzegowe (w tym zakresie inwestor może wybudować wszystko co tylko chce)

W szczegółach plany budowy budynku i jego dokładną lokalizacje na mapie dla inwestora od zawsze w Polsce opracowuje na podstawie uprawnień budowlanych do projektowania w specjalności architektonicznej architekt, inżynier budownictwa lub technik budownictwa/architektury. (od około 25 lat funkcjonuje ograniczenie do zabudowy zagrodowej w uprawnieniach architektonicznych ustanowione tylko i wyłącznie by ograniczyć konkurencję w efekcie nie opłaca się ich zdobyć)
Starsi inżynierowie projektanci budynków odchodzą na emeryturę a młodzi nie mogą ich godnie zastąpić bo możliwe do zdobycia uprawnienia mają zbyt mały zakres.

Garstka architektów IARP (około 13tyś. osób) zajmująca się głównie dużymi inwestycjami oraz warunkami zabudowy, rozmieszczona w miastach wojewódzkich w żadnym razie nie jest wstanie tego zastąpić. Powoduje to już utrudnienia dla inwestorów poprzez coraz wyższe koszty dokumentacji i gorszą obsługę.

Podstawową funkcją projektu budowlanego, pozwolenia na budowę jest gwarancja, że powstały na podstawie tego projektu budynek jest bezpieczny i zgodny z ładem przestrzennym określonym przez gminę.

Całkowicie niezrozumiałe i szkodliwe jest więc obecne działanie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju planujące bez żadnego uzasadnienia odebranie możliwości zdobycia uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej Inżynierom Budownictwa oraz nie naprawienie skandalicznego błędu przeszłości dotyczącego właściwego zakresu uprawnień architektonicznych dostępnych dla Inżynierów Budownictwa gwarantujących właściwą wymianę kadr zapewniającą odpowiednią obsługę indywidualnych inwestorów planujących budowę domu, garażu, wiaty.

Jak wiemy ograniczenia uprawnień w rozporządzeniu trybunał uznał za niekonstytucyjne dlatego proszę Państwa posłów o właściwe rozstrzygnięcie tej sprawy dla dobra obywateli a nie silnego lobby architektów, którzy za projekt małego budynku chcą osiągnąć cena prawie taką jak za jego wybudowanie, co nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia przy typowych budynkach.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dzia-dzio dnia Wto 7:51, 11 Wrz 2018, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:11, 05 Wrz 2018    Temat postu:

W mojej ocenie niezrozumiałe jest dotychczasowe działanie, które poprzez zawężenie pola działania osób, które już zdobyły specjalność architektoniczną w ograniczonym zakresie do działek poza budowlanych, wyeliminowało ich z rynku, a zakres tej specjalności wręcz je ośmiesza na tym rynku. Dodatkowo nigdy nie określono zakresu prac projektowych tej specjalności.

Jeśli chodzi o projekty ustaw. To zasadniczo widzę tam likwidację tej specjalności. Czyli de-facto, osoby, które już ją zdobyły mogą sobie decyzją podetrzeć tyłek. Albo jak kto woli, mogą sobie działać w zakresie prac tej specjalności określonym w ich decyzji. Wink
Osoby, które miały specjalność architektoniczną nadaną w pełnym zakresie zostaną architektami i dostaną ten tytuł na prawną wyłączność.

dzia-dzio napisał:
...
Całkowicie niezrozumiałe i szkodliwe jest więc obecne działanie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju planujące bez żadnego uzasadnienia odebranie możliwości zdobycia uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej Inżynierom Budownictwa ....

Proszę Państwa Posłów o interwencje w tej sprawie.


Zatem to zdanie nie ma sensu.

Specjalność architektoniczną nie zdobędą także architekci. Tak wynika z projektów ustaw. Chyba, że coś przeoczyłem.
Inżynierowie budownictwa, którzy mają specjalność instalacyjną tej specjalności i tak nie mogli zdobyć.
Zatem i to zdanie jest bez sensu.
Może chodziło Tobie o absolwentów budownictwa z tytułem inżyniera lub magistra inżyniera. Jeśli miałem na myśli inżynierów po budownictwie to oni tej specjalności też nie mogli zdobyć nawet w ograniczonym zakresie.

W Niemczech architektem jest osoba, która:
- ukończyła ichnią architekturę czyli kierunek studiów wyższych nazwany Hochbau. Po trzech latach studiów na tym kierunku, osoba ta może zrobić dyplom inżyniera i ma prawo posługiwać się tytułem dyplomowany inżynier.
Gdy zrobi praktykę projektową w zakresie prac projektowych niemieckiej specjalności architektonicznej, którą wydaje tylko izba Bau Inżynierów (tą specjalność) to ma prawo zapisać się do izby architektów pod tytułem architekt. Tytuł ten jest prawnie chroniony. Nie zdaje egzaminów przez nikim w tej izbie.

Specjalność jest tylko w zakresie zawodu inżyniera-bau. Praca projektowa tej specjalności to niemiecki odpowiednik projektu budowlanego. Prawo wykonywania tej pracy projektowej nadano w ustawie zarówno architektom jak i inżynierom bau o specjalności odpowiadającej architektonicznej. Nadano także innym grupom zawodowym w ograniczonym zakresie.

Oczywiście architekci w Niemczech mogą mieć też inne przywileje w ustawach.
Ale przywilej pełnienia roli projektanta w pełnym zakresie ma architekt i inżynier bau o specjalności odpowiadającej naszej polskiej specjalności architektonicznej.

Żeby stać się inżynierem Bau o specjalności odpowiadającej naszej architektonicznej trzeba być dyplomowanym inżynierem po Bauwesen i zrobić praktykę w zakresie prac tej specjalności. Czyli w zakresie opracowywania niemieckiego projektu budowlanego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Śro 17:02, 05 Wrz 2018, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dzia-dzio
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 11 Paź 2013
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:01, 05 Wrz 2018    Temat postu:

Moim zdaniem wszystko jest ok, jest to pewne uproszczenie, mam na myśli inżynierów z odpowiednim wykształceniem do zdobycia specjalności architektonicznej do projektowania.

Specjalność architektoniczna do projektowania powinna pozostać i być dostępna dla inżynierów zrzeszonych w PIIB
To jest mój postulat.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dzia-dzio dnia Śro 17:04, 05 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:31, 05 Wrz 2018    Temat postu:

dzia-dzio napisał:
Moim zdaniem wszystko jest ok, jest to pewne uproszczenie, mam na myśli inżynierów z odpowiednim wykształceniem do zdobycia specjalności architektonicznej do projektowania.

Specjalność architektoniczna do projektowania powinna pozostać i być dostępna dla inżynierów zrzeszonych w PIIB
To jest mój postulat.


Czyli prawo uzyskania specjalności architektonicznej proponujesz nadać tylko inżynierom, którzy już są zrzeszeni w PIIB. Niezależnie od specjalności jaką aktualnie dysponują.
Ok, to w takim razie jest to ciekawa propozycja. Nie trzeba w takim razie poprawiać Twojego pisma. Też tak właśnie je zrozumiałem.

Jaki zakres prac projektowych, będę mógł wykonywać uzyskawszy tę specjalność?

Jednak doczepię się do tego pisma znów. Warunki zabudowy mogą opracowywać absolwenci architektury z tytułem magistra a nie architekci. Znów upraszczasz sprawę. Architektami to oni dopiero zostaną. Teraz są nimi także ci, ze specjalnością architektoniczną w ograniczonym zakresie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Śro 18:16, 05 Wrz 2018, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dzia-dzio
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 11 Paź 2013
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:23, 05 Wrz 2018    Temat postu:

Proponuje by izba inżynierów nadawała uprawnienia architektoniczne osobom, które mają odpowiednie wykształcenie i praktykę w tym zakresie po zdaniu egzaminu. Chce by te osoby były członkami PIIB.

Zakres tej specjalności tak jak obecnie bez ograniczenia do zabudowy zawodowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Parikon
Skokovis



Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 2108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:36, 05 Wrz 2018    Temat postu:

dzia-dzio napisał:
Proponuje by izba inżynierów nadawała uprawnienia architektoniczne osobom, które mają odpowiednie wykształcenie i praktykę w tym zakresie po zdaniu egzaminu. Chce by te osoby były członkami PIIB.

Zakres tej specjalności tak jak obecnie bez ograniczenia do zabudowy zawodowej.


Ja bym chciał, aby uwolnić projektanta i pozwolić jego rolę pełnić nie tylko osobom posiadającym uprawnienia budowlane wydawane przez jeden samorząd zawodowy, ale także tym, którym nadamy prawo noszenia zastrzeżonego tytułu architekt. Wink
Przy czym aby zostać architektem, osoby te musiałyby wykazać się uczestnictwem przy sporządzaniu prac projektowych lub wykonywaniu robót budowlanych określonych dla specjalności architektonicznej, która powinna wrócić do samorządu inżynierów.
Więcej projektantów nam nie potrzeba. Specjalność architektoniczną nadał bym magistrom inżynierom budownictwa, przy czym osoby te musiałyby wykazać się uczestnictwem przy sporządzaniu prac projektowych lub wykonywaniu robót budowlanych określonych dla specjalności architektonicznej.

Skoro taki zakres prac projektowych i robót budowlanych specjalności architektonicznej jest już określony to może faktycznie pozostawmy ją w izbie inżynierów. Laughing

Tylko w takim przypadku działalność specjalności architektonicznej będzie zawodem i architekta jak i inżyniera budownictwa o specjalności architektonicznej.

Moje pismo dotyczyło tylko tego co projektujący ustawę o architektach przypiszą tylko architektom. Wink Co będzie tylko działalnością architekta. W taki przypadku chciałbym, aby ten zakres w jakimś mniejszym stopniu pozwolić wykonywać absolwentom inżynierii lądowej a nawet technikom i mistrzom budowlanym.

Jaki zakres ustawa przypisze tylko architektom. W mojej ocenie będzie to projektowanie zmian w architekturze - działalność w dziedzinie architektury. EU nie zaleca ograniczać tego prawa innym obywatelom, a jak już to przynajmniej moim ziomkom z polibudy a nawet mistrzom w sztuce budowania.

Żartowałem:
Architekt zgodnie z projektem ustaw będzie miał prawo sporządzać projekt budowlany a my czyli inżynierowie będziemy mieli prawo sporządzać go w zakresie swojej specjalności.

Czyli złożyć projekt budowlany do kupy będzie mógł architekt, a ja i instalatorzy będziemy mogli sporządzić opracowanie, które on tym razem musi dołożyć do projektu budowlanego Wink Ja jednak chciałbym móc uzyskać prawo sporządzania projektu budowlanego, do którego mógłbym wrzucić opracowania kolegi konstruktora oraz instalatorów. A gdy posiadam dwie dostępne mi specjalności to i swoje opracowania jakbym miał czas je wykonać.

Zatem jak widać projektowana ustawa o architektach pozwala architektom zjeść ciastko ( specjalność architektoniczna) jak i zachować ciastko (prawo sporządzania projektów budowlanych nie mając wykazanego zakresu prac projektowych).

Ktoś musi złożyć to w kupę i ja chce aby tego nie zabraniać mi a jak już tak to przynajmniej nie w pełnym zakresie obiektów przypisanych architektom. Wink
To samo jeśli chodzi o działalność w dziedzinie architektury. Chcę w jakimś zakresie nie być wywalany z konkursów architektonicznych tylko dlatego, że nie jestem architektem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Parikon dnia Czw 11:55, 06 Wrz 2018, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Uprawnienia, certyfikaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin