Pytanie dotyczy pięćdziesięcioprętowego łuku zadanego w robocie. Jak okręślić dla poszczególnych prętów długości wyboczeniowe w płaszczyźnie łuku . Oczywiście są to pręty o węzłach wzajemnie przesuwnych zatem współczynnik długości wyboczeniowej będzie większy od jedynki. Tylko jak go ustalić. Próbowałam współczynnik dł wyb. określić w RM-WIN-ie. Ale w sumie do do końca nie wiadomo jak ten rm-win sobie to liczy zarówno wg podejści mechaniki jak i normowego PN.
Dzięki. Ale ja pytam o długości wyboczeniowe poszczególnych prętów łuku. Przecież łuku w robocie ani w żadnym znanym mi programi nie mogę zadać jako "łuk" ale jako konstrukcję składającą się z pojedynczych prętów.
Oczywiście są to pręty o węzłach wzajemnie przesuwnych zatem współczynnik długości wyboczeniowej będzie większy od jedynki.
Sugeruje spojrzeć na łuk w całości. Oczywiście, że dla potrzeb programów jest on dzielony na odcinki proste, ale przy wymiarowaniu każdego z nich powinno się podawać długość wyboczeniową całego łuku. Dla procedury wymiarowania wg PN jest zawsze cały łuk.
Cytat:
dłuość wyboczeniowa w płaszczyźnie łuku jest równa długości całego łuku
Sam kiedyś to rogryzałem i z tego co pamiętam to znaczenie ma podparcie i geometria. Są gotowe wzory w literaturze (niestety już nie pomiętam tytułów).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach