Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prawa autorskie a dokumentacja wykonawcza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robroz
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 8:55, 16 Lut 2014    Temat postu: Prawa autorskie a dokumentacja wykonawcza

Witam
Staję do przetargu na wykonanie projektu wykonawczego. Zamawiający posiada projekt budowlany. Czy muszę uzyskać prawa autorskie do dokumentacji pierwotnej (budowlanej) aby wykonać projekt wykonawczy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rademenes
Doświadczony Forumowicz



Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:09, 16 Lut 2014    Temat postu:

Raczej tak. Znalazłem coś takiego:

"Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 3 i 4 pr. bud. do podstawowych obowiązków projektanta należy m.in.: wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, jak też - sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie: a) stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem, b) uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
Nawet w sytuacji, kiedy nie została zawarta umowa w sprawie nadzoru autorskiego projektanta, to, w myśl art. 21 pr. bud. projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo: 1) wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji; 2) żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie: a) stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia, b) wykonywania ich niezgodnie z projektem. Dla potrzeb tej kontroli projektant ma prawo żądania przedstawienia mu odpowiednich informacji. Uprawnienia te są niezależne od treści umowy o prace projektowe czy innych kontraktów.
To projektant też, stosowanie do art. 36a ust. 6 pr. bud., dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące nieistotnego odstąpienia od projektu.
W sytuacji opisanej w pytaniu wydaje się jednak, że problem prawny dotyczy nie tyle odstępstwa od projektu budowlanego w toku realizacji budowy, co zmiany projektu. W tym kontekście podkreślenia wymaga, że projekt wykonawczy nie jest dokumentacją znaną pr. bud. i nie może być, jako taki, podstawą dla pozwolenia na wykonywanie robót budowlanych. Pojęciem projektu wykonawczego posługują się bowiem obecnie wyłącznie przepisy w sprawie zamówień publicznych.
Wykonywane przez inne biuro projektów zmiany będą więc miały status albo projektu budowlanego zamiennego albo, w przypadku zmian kwalifikowanych jako nieistotne odstępstwo, opisu i rysunków dokumentujących to odstępstwo, które winny być dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Na tym tle prawo powierzenia wykonywania przeróbki pierwotnego projektu wymaga również komentarza z punktu widzenia praw autorskich, jeżeli takie będą wchodzić w rachubę. Stosownie do art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) - dalej u.p.a. opracowanie cudzego utworu, w szczególności przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. Prawo inwestora do dokonywania zmian w projekcie jest więc uzależnione od tego, jak w umowie o prace projektowe została uregulowana kwestia korzystania z tzw. praw zależnych (tj. wykonania opracowania projektu o charakterze przeróbki).
Zgodnie z art. 46 u.p.a. jeżeli umowa nie stanowi inaczej, twórca zachowuje wyłączne prawo zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, mimo że w umowie postanowiono o przeniesieniu całości autorskich praw majątkowych.
Jeżeli pierwotny projektant nie ma podstaw dla oponowania przeciwko takim zmianom w trybie pr. bud. (z racji nadzoru autorskiego) albo ze względu na ingerencję w jego prawa autorskie (bezprawne wykonywanie praw zależnych), to odpowiedzialność za przeróbki zawarte w opracowaniu projektu i skutki ich wdrożenia ciąży na projektancie sporządzającym opracowanie projektu."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Prawo i przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin