Forum Konstruktor budowlany Strona Główna Konstruktor budowlany
Forum projektantów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ugięcia w betonie sprężonym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iter
Początkujący Forumowicz



Dołączył: 22 Sty 2023
Posty: 4
Przeczytał: 41 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:09, 04 Lis 2024    Temat postu: Ugięcia w betonie sprężonym

Czołem Inżynierowie!

Mam dwojaki problem z zagadnieniem jak w temacie:

1. Czy ktoś mógł by mi wskazać jakąś literaturę opisującą zagadnienie obliczania ugięć w betonie sprężonym w stanie zarysowanym? Krajowa literatura traktuje temat dość słabo. W książce Ajdukiewicza i Mamesa są tylko przybliżone metody odwołujące się nawet do PN-84/B-03264. W książkach Knauffa tematu się raczej unika i jedynie napomina, że to tak jak w żelbecie i w książce o żelbecie znajdziecie wzory. W „podstawach projektowania konstrukcji żelbetowych i sprężonych wg EC2” (wielu autorów) jest rozdział o krzywiznach belek sprężonych pracujących w stanie zarysowanym jednak wzory przepisane z CEB-FIP MODEL CODE 1990 dotyczą fazy pierwszej – te dotyczące fazy drugiej były dwie linijki niżej, chyba że czegoś tam nie zrozumiałem Very Happy Sam model code też nie rozwiewa wątpliwości – pojawia się tam siła N która jest raczej obciążeniem zewnętrznym niż siłą od sprężenia. A wzory podane w EC2 dotyczą elementów głównie zginanych zgodnie z zapisami nad wzorem 7.18. Jak macie jakąś literaturę to proszę polecać.

2. W elementach typowych często podaje się dopuszczalne obciążenia równomiernie rozłożone ze względu na nośność, zarysowanie, ugięcie i dekompresję i te wartości (poza ugięciem) potrafię ustalić. Jednak pojawiają się schody, gdy trzeba podać ugięcie końcowe dla t=nieskończoność. Ugięcie ustalamy dla obciążeń quasi-stałych jednak ich wartość nie powinna powodować przekroczenia pozostałych stanów granicznych – tylko jak to sprawdzić, skoro nie znam relacji między obciążeniami stałymi (pewnikiem jest tylko cw) i zmiennymi a w przypadku zmiennych mamy wszystkie możliwe kategorie użytkowania. Jak tu ustalić zależności między nimi, bo poporównywać 1:1 to raczej nie można. Ktoś ma pomysł?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Konstruktor budowlany Strona Główna -> Konstrukcje żelbetowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin